بحران کم آبی، موضوعی که افغانستان شاید کمتر نسبت به کشورهای همسایه با آن روبرو بوده است؛ اما استفاده بی‌رویه از آب‌های زیر زمینی، هم اکنون نگرانی‌های را برای شماری از مسئولان آب‌رسانی حوزه غرب را در پی داشته است.

راتب حمیم رئیس اداره آب‌رسانی زون غرب می‌گوید، حفر چاه‌های عمیق از سوی شماری از باشندگان این ولایت باعث می‌گردد نسل آینده با بحران کم آبی مواجه شود.

آقای حمیم کنترول حفر چاه‌های عمیق را از مسئولیت‌های حوزه دریایی هریرود – مرغاب و وزارت انرژی و آب می‌داند.

وی می‌گوید «آب‌های زیرزمینی برای حالا نیست و برای نسل آینده است که باید در سال‌های بعد از ۲۰۵۰ استفاده شود، اگر از آب‌های زیرزمینی استفاده نماییم، در آینده نه چندان دور به بحران کم‌آبی دچار خواهیم شد».

نوراحمد بارز رئیس اداره دریایی هریرود – مرغاب می‌گوید، اکنون به دلیل نبود طرزالعمل، هیچ جوازی برای حفر این چاه‌ها صادرنمی‌شود.

اما آقای بارز می‌گوید ما در صدد ایجاد طرزالعملی هستیم تا بتوانیم مصرف بی‌مورد آب‌ها را مهار و اصولی بسازند.

او می‌گوید «ما در صدد  این هستیم که حفر چاه‌های عمیق را اصولی سازیم و برای حفر آن جواز صادر نماییم و ساحات حفر چاه را مشخص نماییم».

شماری از باشندگان هرات علاوه بر تأخیر در خدمات آب‌رسانی از قیمت بلند آب شکایت دارند و پرداخت ۲۵ افغانی برای یک متر مکعب آب را دور از انصاف می‌دانند.

آنان می‌گویند «برخی اوقات با کم‌بود آب مواجه هستیم و از آن‌ مهم‌تر این است که هر متر مکعب آب خیلی گران تمام می‌شود و این ظلم است».

آگاهان امور می‌گویند که استفاده بی‌رویه سطح آب را پایین آورده و به مرور مانند کشور ایران مشکلات کم آبی را ایجاد می‌کند.

محمد رفیق شهیر رئیس شورای متخصصان نیز در صحبتی بیان داشت، استفاده از آب‌های زیر زمینی می‌تواند نسل آینده را با بحران کم‌آبی مواجه سازد.

با این همه، اداره آب‌رسانی برای باشنده‌های حوزۀ غرب، پلان توزیع ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب‌را روی دست دارد.

از سوی هم مسئول اداره آب‌رسانی حوزه غرب با اشاره به داشتن ۶۴ هزار مشترک در ولایت‌های هرات، فراه و بادغیس، می‌گوید در حدود  ۲۱ اداره دولتی و مساجد، ۵۰ میلیون افغانی به این اداره‌ها مقروض هستند.

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطلب قبل و بعد

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد